• MATEMATYCZNE SUDOKU

     • W piątek 1 marca 2024 r. w naszej szkole odbyły się I Powiatowe Mistrzostwa w Matematycznym Sudoku. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i gratulujemy zaangażowania i determinacji w rozwiązywaniu zadań. A już od dziś trzymamy kciuki za przyszłorocznych konkursowiczów i zachęcamy wszystkich do treningu w rozwiązywaniu sudoku oraz zgłębiania tajemnic matematyki.

      Liczymy na sukcesy w kolejnych edycjach!

     • KONFERENCJA NA TEMAT DEPRESJI Z UDZIAŁEM NASZYCH UCZNIÓW

     • W ubiegły piątek, tj. 23 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konferencji organizowanej corocznie przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Bełchatowie pod hasłem: „Ratujmy Radość”. Uczniowie wysłuchali wykładu na temat: „Depresja a uzależnienie” poprowadzonego przez specjalistę terapii uzależnień panią mgr Karinę Stasiak. Dowiedzieli się o mechanizmach uzależnienia i jego przebiegu, a także związku między używaniem alkoholu a rozwojem depresji. Następnie wzięli udział w warsztatach na temat: „Samoocena a stres”, „Strategie uczenia się”, „Relaksacja”, „Łamańce z dedykacją. Zatrzymaj się, posłuchaj swojego głosu”, „Droga do uzależnienia i z powrotem”.

      Dziękujemy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej za organizację Konferencji i zaproszenie!

     • RECYTATORSKIE ZMAGANIA W II LO

     • Dziś w naszej szkole już po raz czternasty odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski „Miłość mi wszystko wyjaśniła…”, objęty Honorowym Patronatem Starosty Bełchatowskiego Pani Doroty Pędziwiatr. Celem konkursu było ożywienie słowa pisanego poprzez recytację, zaprezentowanie własnego odbioru tekstu oraz integracja szkolnej społeczności lokalnej.

      W murach Kochanowskiego gościliśmy trzynaścioro uczniów z pięciu szkół powiatu bełchatowskiego, którzy w dobie nowoczesnych technologii czytają poezję i są wrażliwi na poetyckie słowo. Przedstawili oni wybrane wiersze wybitnych polskich poetów: Adama Mickiewicza, Wisławy Szymborskiej, Juliana Tuwima, Agnieszki Osieckiej, Zuzanny Ginczanki i Jonasza Kofty.

      Komisja konkursowa, która określiła tegoroczny poziom prezentacji jako wysoki i wyrównany, nagrodziła naszych uczniów. Wśród zwycięzców znaleźli się:

      - Michał Kolanek z kl. 1a - I miejsce

      - Paulina Czajka z kl. 2a - II miejsce

      - Zuzanna Horbanowicz z kl. 2f - wyróżnienie

      Wszyscy uczestnicy konkursu dostarczyli nam niezwykłych emocji i wzruszeń, wykazali się wysokim poziomem zdolności recytatorskich, dlatego wszystkim należą się gratulacje i podziękowania

     • 21 LUTEGO - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

     • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione w czasie 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 17 listopada 1999 roku i obchodzone corocznie 21 lutego.

      Głównym przesłaniem międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest promocja wielojęzyczności oraz zwrócenie uwagi na chronienie różnorodności językowej.

      W dniu 20 lutego 2024r. klasa IIb prezentowała różne łamańce językowe w języku polskim i angielskim. Uczniowie wykonali plakaty, które ilustrują treści prezentowanych łamańców. Na zakończenie zajęć młodzież zademonstrowała swoje umiejętności lingwistyczne podczas różnego rodzaju gier językowych: rebusów i ortograficznych wykreślanek.

      Plakaty można oglądać w bibliotece szkolnej:)

      I. Łacmańska

     • WSPARCIE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH - PROGRAM "AKTYWNY SAMORZĄD"

     • Z dniem 01 marca 2024 r. rusza nabór wniosków w programie „Aktywny samorząd 2024”, finansowanym ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Program realizuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bełchatowie.

      Program skierowany jest do osób z niepełnosprawnością zamieszkujących teren powiatu bełchatowskiego, legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności oraz spełniających warunki uczestnictwa w programie.

      Z dniem 1 marca 2024 roku zostaną uruchomione elektroniczne nabory w systemie Obsługi Wsparcia (SOW).

      Warunkiem umożliwiającym złożenie wniosku przez INTERNET w ramach systemu SOW jest posiadanie przez osobę niepełnosprawną podpisu elektronicznego/Profilu zaufanego na platformie ePUAP.

      Więcej informacji o tym, jak zakłada się Profil Zaufany, wraz z filmem instruktażowym znajduje się na portalu SOW, a także:

      - na portalu Profilu Zaufanego

      - na Portalu OBYWATEL.GOV.PL

      - NA STRONIE INTERNETOWEJ Ministerstwa Cyfryzacji

      Informacja w siedzibie PCPR ul. Czapliniecka 66, 97-400 Bełchatów

      Tel. 44/ 715 22 62

      44/ 715 22 69

      44 /739 48 07

      oraz na stronie http://www.pcpr.powiat-belchatowski.pl/

      Szczegółowe informacje na temat w/w programu dostępne są również na stronie internetowej PFRON https://www.pfron.org.pl/ w zakładce: programy i zadania PFRON. Wnioski można składać elektronicznie za pośrednictwem strony: https://sow.pfron.org.pl/.

     • WYNIKI ELIMINACJI SZKOLNYCH - MATEMATYCZNE SUDOKU

     • W eliminacjach szkolnych do I Powiatowych Mistrzostw w Matematycznym Sudoku najlepsze wyniki uzyskali:

       

      1. Dawid Wólkiewicz - kl. IId,

      2. Jan Rogala - kl. IVe,

      3. Alicja Rydz - kl. IId,

      4. Benita Wartalska - kl. IVd

      5. Hubert Pietrzyk - kl. IIIc,

      6. Hanna Kopala - kl. IVd.

       

      Gratulujemy i życzymy sukcesów na szczeblu powiatowym!

     • NASI UCZNIOWIE WZIĘLI UDZIAŁ W XXIV REGIONALNYM MARSZU SZLAKIEM POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH

     • 28 stycznia 2024r. uczniowie klasy II b wzięli udział w XXIV Regionalnym Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 roku, organizowanym przez Regionalne Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "ERSKA" w Bełchatowie.

      Uczniowie pokonali pieszo trasę z Parzna do Kurnosa II, w sumie 14 kilometrów. Wcześniej spotkali się przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bełchatowie. Stamtąd wyruszyli specjalnie tego dnia kursującą linią MZK do Parzna.

      Marsz rozpoczął się Mszą świętą w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Parznie w intencji bohaterów walk o niepodległość Ojczyzny. Następnie zebrano się w krypcie Wandy Malczewskiej, gdzie w modlitwie dziękowano Bogu za heroiczność cnót Sługi Bożej. Wanda Malczewska (1822-1896) – opiekunka ludu wiejskiego, mistyczka i wizjonerka - pomagała rannym powstańcom, żarliwie modliła się za poległych w obronie wiary i Ojczyzny. Następnie złożono kwiaty na grobie Sługi Bożej.

      Po uroczystości w kościele uformowała się przed świątynią kolumna Marszu, która następnie wyruszyła w kierunku Grobli. W gospodarstwie agroturystycznym był moment na krótki odpoczynek i rozgrzanie się ciepłą grochówką. Kolejnym etapem były Kaszewice, gdzie w sali Ochotniczej Straży Pożarnej czekała na uczestników marszu ciepła kawa, herbata oraz słodki poczęstunek. Na tamtejszym cmentarzu znajduje się grób Powstańców z 1863 r. Poległym oddano również cześć poprzez złożenie kwiatów. Marsz zakończył się w Kurnosie II, gdzie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym podano gorący posiłek. Tam też każdy uczestnik otrzymał potwierdzenie udziału i zaliczenia trasy - po trzech, pięciu i dziesięciu kolejno zaliczonych marszach każdemu uczestnikowi przysługuje brązowa, srebrna i złota stylizowana odznaka oraz legitymacja.

      Opiekunkami młodzieży w czasie marszu były: I. Łacmańska, M. Mielus, B. Sikora

     • PRAKTYCZNY PORADNIK SAVOIR – VIVRE WOBEC OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

     • Zachęcamy do zapoznania się z publikacją pt. „Praktyczny poradnik savoir – vivre wobec osób niepełnosprawnych” i korzystania z niej w codziennych kontaktach z osobami z niepełnosprawnością.

      Pozycja przybliża czytelnikom problemy, na jakie w codziennym funkcjonowaniu mogą napotykać osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności oraz podpowie, jak zachować się w codziennych sytuacjach w sposób wspierający te osoby i jednocześnie traktujący je podmiotowo.

      Judy Cohen, autorka publikacji, jest wybitnym ekspertem i znawcą tematu z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie mediacji w sprawach związanych z niepełnosprawnością. Na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej publikacja została przetłumaczona na język polski i dostosowana do polskiego kontekstu przez Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

      Wszystkie zainteresowane osoby mogą zapoznać się bezpłatnie z publikacją w wersji elektronicznej, która jest udostępniona online na stronie Biura Pełnomocnika:

      Praktyczny poradnik savoir – vivre wobec osób niepełnosprawnych

     • II i III MIEJSCE W POWIATOWYM KONKURSIE GEOGRAFICZNYM

     • W XVI Powiatowym Konkursie "Mapa bez tajemnic", w którym rywalizowali ze sobą uczniowie szkół ponadpodstawowych powiatu bełchatowskiego, dwoje naszych uczniów stanęło na podium:

      II miejsce zajął NORBERT ŚWIDEREK z kl. IVd,

      III miejsce zajęła ALEKSANDRA PAPUGA z kl. IIId.

      Gratulujemy!

     • ABC PRZECIW ODMROŻENIOM

     • W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi informujemy, że Narodowy Fundusz Zdrowia udostępnił na swoich stronach Poradnik Pacjenta, w którym przypomina, jak zapobiegać odmrożeniom ciała, co robić w przypadku ich wystąpienia oraz gdzie się zgłosić po pomoc medyczną podczas ferii zimowych.

       

      Ten i inne poradniki dostępne są na stronie:

      https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/poradnik-pacjenta/

       

     • MAMY PODIUM!

     • 23 stycznia 2024 roku odbył się Powiatowy Konkurs z języka angielskiego ‘Listening to You 2’, w którym uczestniczyło 21 uczniów z rożnych szkół powiatu. Naszą szkołę reprezentowało pięcioro uczniów, wśród których znalazł się BARTOSZ KOWKIEL, uczeń klasy 2B, który uzyskał wynik plasujący go na 3 miejscu. Ogromne gratulacje, tym bardziej, że poziom był wysoki, a walka na tyle wyrównana, że rywale musieli przystąpić do dwóch dogrywek.

      Gratulacje również dla pozostałych uczniów naszej szkoły, którzy godnie reprezentowali naszą placówkę (N. Pietryszka, J. Korytek, J. Kaleta, D. Gajda).

      Opiekun:

      p. Aneta Staszewska

     • WYNIKI ELIMINACJI SZKOLNYCH - XIV POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI

     • 25 stycznia 2024 roku odbyły się eliminacje szkolne XIV Powiatowego Konkursu Recytatorskiego "Miłość mi wszystko wyjaśniła...". Komisja konkursowa wytypowała do eliminacji powiatowych następujące osoby:

      Paulina Czajka

      Zuzanna Horbanowicz

      Michał Kolanek

      Gratulujemy! Zapraszamy na konkurs 22 lutego na godzinę 9.00 do szkolnej biblioteki.

     • SUKCES UCZNIA

     • Filip Gruchot z klasy 1a zakwalifikował się do eliminacji ustnych etapu okręgowego XXXVI Olimpiady Filozoficznej!

      Zawody odbędą się 27. 01.24 w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego.

      Trzymamy kciuki