• Z WIZYTĄ W TEATRZE LALEK „ARLEKIN”

          • W dniu 24 listopada uczniowie klas 1g i 2f obejrzeli spektakl „Włókniarki” w Teatrze Lalek „Arlekin” w Łodzi. Sztuka ta powstała na podstawie książki Marty Madejskiej „Aleja Włókniarek”, a jej adaptacji podjął się Tomasz Man. Młodzież dzięki przedstawieniu poznała losy łódzkich pracownic przemysłu włókienniczego. Spektakl ten okazał się specyficzny i emocjonujący, ponieważ napisana specjalnie do niego muzyka rockowa była grana na żywo. W sztuce słowo, śpiew i muzyka połączyły się w jedność, a treść wypływająca ze sztuki głęboko utkwiła w doznaniach i przemyśleniach młodzieży.

          • EUROWEEK - PRZYGODA I NAUKA W JEDNYM

          • W dniach 18.11-22.11.2023r. uczniowie z klas IIb i IIIc uczestniczyli w projekcie szkoleniowym EuroWeek - Szkoła Liderów. To specjalny obóz edukacyjny pozwalający młodym ludziom rozwinąć najbardziej cenione w chwili obecnej umiejętności społeczne: autoprezentacji oraz pracy w zespole. Uczniowie brali udział w zajęciach, w formie interaktywnych warsztatów prowadzonych w języku angielskim przez wolontariuszy z Kolumbii, Gruzji i Polinezji Francuskiej. Projekt odbywał się w Dusznikach Zdroju, w willi Jarzębina, w otoczeniu przepięknej przyrody. 

          • CO DALEJ, MATURZYSTO?

          • We wtorek 14 listopada podczas Akademickich Spotkań uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Bełchatowie uczestniczyli w wykładzie, którego tematem było: ,,Jak świadomie wybierać przyszłość akademicką?''

            Młodzież maturalna miała możliwość zapoznania się z sylwetkami aglomeracji akademickich oraz z kluczowymi elementami świadomego wyboru własnej ścieżki rozwoju.

            Tegoroczni maturzyści poznali również najchętniej wybierane kierunki kształcenia w ubiegłych latach oraz najefektywniejsze metody pozyskiwania informacji na temat dalszej edukacji.

            Merytorycznym partnerem Akademickich Spotkań jest Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie.

          • KONKURS RECYTATORSKI - ELIMINACJE SZKOLNE

          • W piątek 17 listopada 2023 r. po 4. godzinie lekcyjnej (11.25) w sali nr 30 odbędą się szkolne eliminacje do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Adama Mickiewicza.

            Zapraszamy zainteresowanych.

            Nauczyciele języka polskiego

          • UPOLUJ SWOJĄ KSIĄŻKĘ!

          • Ruszyła kolejna edycja akcji promującej czytelnictwo Czytaj PL, czyli 18 bestsellerów zupełnie za darmo przez cały listopad!

            Wykonaj 3 proste kroki:

            1. Pobierz darmową aplikację Woblink.

            2. Zeskanuj kod z plakatu.

            3. Czytaj/słuchaj za darmo do 30.11.2023 r.

             

            Oto lista książek, które możemy wybrać. Większość dostępna jest jako e-book i audiobook.

            1.The American Roommate Experiment – Elena Armas,

            2. Cztery tysiące tygodni. Czas na twoje życie – Oliver Burkeman,

            3. Polka w Korei. Jak się żyje w kraju K-popu, kimchi i Samsunga – Agnieszka Klessa-Shin,

            4. Kabalista – Remigiusz Mróz,

            5. Muchomory w cukrze – Marta Bijan,

            6. Wiatrołomy – Robert Małecki

            7. Jak płakać w miejscach publicznych – Emilia Dłużewska

            8. Wiem, co czujesz – Gabriela Gargaś

            9. Legendy i Latte – Travis Baldree

            10. Schronisko, które przestało istnieć – Sławek Gortych,

            11. Dom Oriona – Julia Fiedorczuk,

            12. Historia na śmierć i życie – Wojciech Tochman

            13. Niedźwiedź w objęciach smoka. Jak Rosja została młodszym bratem Chin – Michał Lubina

            14. Cmentarz Osobliwości, Paulina Hendel

            15. Motylek – Katarzyna Puzyńska,

            16. It Starts with Us – Colleen Hoover,

            17. Głusza – Anna Goc

            18. Heartstopper. Tom 4 – Alice Oseman, t.4

          • WYCIECZKA EDUKACYJNA DO OŚWIĘCIMIA

          • 10 listopada 2023 r. uczniowie klas 3a i 3c wzięli udział w wyjeździe do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Uczniowie pod opieką nauczycieli i przewodników-edukatorów zwiedzili obóz Auschwitz, w którym zobaczyli zdjęcia byłych więźniów, ich rzeczy osobiste, warunki, w jakich żyli. Uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądało codzienne, obozowe życie, a także gdzie i w jaki sposób więźniowie odbywali kary.

            Następnie uczniowie udali się do obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie zobaczyli rampę wyładowczą, ruiny komór gazowych i krematoriów oraz baraki, w których umieszczani byli ludzie po przybyciu do obozu.

            Wyjazd do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu skłonił wszystkich do refleksji nad kruchością życia ludzkiego i okrucieństwem wojny.

          • III MIEJSCE DLA NASZYCH SZCZYPIORNISTEK

          • 6 listopada w Hali Widowiskowo-Sportowej w Bełchatowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Piłce Ręcznej Dziewcząt w ramach Licealiady. Uczennice naszej szkoły, po bardzo dobrych zawodach, zajęły ostatecznie 3 miejsce.

            Reprezentacja szkoły:

            - Walentyna Biarda – 4b

            - Alicja Kulesza – 4a

            - Aleksandra Komor – 4a

            - Michalina Dymińska – 4a

            - Maria Kryścińska – 4a

            - Marianna Lasoń – 3c

            - Oliwia Galoch – 2b

            - Oliwia Rozwandowicz – 4a

            - Maja Madej – 3a

            - Nadia Cieślak – 2e

            - Gabriela Piekarczyk – 2e

            - Emilia Sujewicz – 1c

            - Oliwia Krześniewska – 1g

            Gratulujemy!

          • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          • 10 listopada odbyła się akademia z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość przygotowały klasy 1a i 1b z gościnnym udziałem Marii Stasiak, Zuzanny Rychlik, Karoliny Bednarek, Szymona Maszewskiego i Dominika Gajdy.

            Dziękujemy Panu Łukaszowi Politańskiemu i Panu Adamowi Chęcińskiemu za użyczenie mundurów.

            fot. Oliwia Wróbel, kl. 3d

          • WOKÓŁ LEKTURY..."CIERPIENIA MŁODEGO WERTERA"

          • 31 października odbyła się twórcza lekcja języka polskiego w klasie II b. Uczniowie podsumowali swoją wiedzę na temat powieści epistolarnej Johanna Wolfganga Goethego pt. Cierpienia młodego Wertera.

            Zajęcia były formą syntetyzowania wiedzy na temat Wertera i jego nieszczęśliwej miłości do Lotty. Poszczególni członkowie zespołów wcielili się w rolę redaktorów, których zadaniem było przygotowanie między innymi: reportażu, listu oraz felietonu na temat historii nieszczęśliwej miłości, w oparciu o znajomość treści lektury. Młodzież jednego z zespołów wcieliła się także w rolę psychologa, socjologa i filozofa i przeprowadziła dyskusję na temat: Czy każdy zakochany jest romantykiem? Z kolei inni przygotowali porady Jak ubrać się na romantyczną randkę, jak się na niej zachowywać, o czym rozmawiać? Na zakończenie lekcji członkowie ostatniego zespołu wcielili się w postacie redaktorów działu "Lektury dla zakochanych" i zaprezentowali recenzję na temat Cierpień młodego Wertera. Przedstawili i ocenili powieść przede wszystkim jako utwór o nieszczęśliwej miłości.

            Podczas tych zajęć uczniowie utrwalili treść lektury oraz doskonalili niełatwą sztukę prezentacji. Połączenie wiedzy, wyobraźni i twórczego myślenia pozwoliło każdemu na rozwinięcie pomysłowości oraz nabycie potrzebnych wiadomości i umiejętności w atrakcyjniejszy sposób.

            Plakaty, które powstały w czasie tworzenia poszczególnych wypowiedzi uczniów można obejrzeć w bibliotece szkolnej.

             I. Łacmańska