• Z WIZYTĄ W TEATRZE LALEK „ARLEKIN”

     • W dniu 24 listopada uczniowie klas 1g i 2f obejrzeli spektakl „Włókniarki” w Teatrze Lalek „Arlekin” w Łodzi. Sztuka ta powstała na podstawie książki Marty Madejskiej „Aleja Włókniarek”, a jej adaptacji podjął się Tomasz Man. Młodzież dzięki przedstawieniu poznała losy łódzkich pracownic przemysłu włókienniczego. Spektakl ten okazał się specyficzny i emocjonujący, ponieważ napisana specjalnie do niego muzyka rockowa była grana na żywo. W sztuce słowo, śpiew i muzyka połączyły się w jedność, a treść wypływająca ze sztuki głęboko utkwiła w doznaniach i przemyśleniach młodzieży.

     • EUROWEEK - PRZYGODA I NAUKA W JEDNYM

     • W dniach 18.11-22.11.2023r. uczniowie z klas IIb i IIIc uczestniczyli w projekcie szkoleniowym EuroWeek - Szkoła Liderów. To specjalny obóz edukacyjny pozwalający młodym ludziom rozwinąć najbardziej cenione w chwili obecnej umiejętności społeczne: autoprezentacji oraz pracy w zespole. Uczniowie brali udział w zajęciach, w formie interaktywnych warsztatów prowadzonych w języku angielskim przez wolontariuszy z Kolumbii, Gruzji i Polinezji Francuskiej. Projekt odbywał się w Dusznikach Zdroju, w willi Jarzębina, w otoczeniu przepięknej przyrody. 

     • CO DALEJ, MATURZYSTO?

     • We wtorek 14 listopada podczas Akademickich Spotkań uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Bełchatowie uczestniczyli w wykładzie, którego tematem było: ,,Jak świadomie wybierać przyszłość akademicką?''

      Młodzież maturalna miała możliwość zapoznania się z sylwetkami aglomeracji akademickich oraz z kluczowymi elementami świadomego wyboru własnej ścieżki rozwoju.

      Tegoroczni maturzyści poznali również najchętniej wybierane kierunki kształcenia w ubiegłych latach oraz najefektywniejsze metody pozyskiwania informacji na temat dalszej edukacji.

      Merytorycznym partnerem Akademickich Spotkań jest Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie.

     • KONKURS RECYTATORSKI - ELIMINACJE SZKOLNE

     • W piątek 17 listopada 2023 r. po 4. godzinie lekcyjnej (11.25) w sali nr 30 odbędą się szkolne eliminacje do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Adama Mickiewicza.

      Zapraszamy zainteresowanych.

      Nauczyciele języka polskiego

     • UPOLUJ SWOJĄ KSIĄŻKĘ!

     • Ruszyła kolejna edycja akcji promującej czytelnictwo Czytaj PL, czyli 18 bestsellerów zupełnie za darmo przez cały listopad!

      Wykonaj 3 proste kroki:

      1. Pobierz darmową aplikację Woblink.

      2. Zeskanuj kod z plakatu.

      3. Czytaj/słuchaj za darmo do 30.11.2023 r.

       

      Oto lista książek, które możemy wybrać. Większość dostępna jest jako e-book i audiobook.

      1.The American Roommate Experiment – Elena Armas,

      2. Cztery tysiące tygodni. Czas na twoje życie – Oliver Burkeman,

      3. Polka w Korei. Jak się żyje w kraju K-popu, kimchi i Samsunga – Agnieszka Klessa-Shin,

      4. Kabalista – Remigiusz Mróz,

      5. Muchomory w cukrze – Marta Bijan,

      6. Wiatrołomy – Robert Małecki

      7. Jak płakać w miejscach publicznych – Emilia Dłużewska

      8. Wiem, co czujesz – Gabriela Gargaś

      9. Legendy i Latte – Travis Baldree

      10. Schronisko, które przestało istnieć – Sławek Gortych,

      11. Dom Oriona – Julia Fiedorczuk,

      12. Historia na śmierć i życie – Wojciech Tochman

      13. Niedźwiedź w objęciach smoka. Jak Rosja została młodszym bratem Chin – Michał Lubina

      14. Cmentarz Osobliwości, Paulina Hendel

      15. Motylek – Katarzyna Puzyńska,

      16. It Starts with Us – Colleen Hoover,

      17. Głusza – Anna Goc

      18. Heartstopper. Tom 4 – Alice Oseman, t.4

     • WYCIECZKA EDUKACYJNA DO OŚWIĘCIMIA

     • 10 listopada 2023 r. uczniowie klas 3a i 3c wzięli udział w wyjeździe do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Uczniowie pod opieką nauczycieli i przewodników-edukatorów zwiedzili obóz Auschwitz, w którym zobaczyli zdjęcia byłych więźniów, ich rzeczy osobiste, warunki, w jakich żyli. Uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądało codzienne, obozowe życie, a także gdzie i w jaki sposób więźniowie odbywali kary.

      Następnie uczniowie udali się do obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie zobaczyli rampę wyładowczą, ruiny komór gazowych i krematoriów oraz baraki, w których umieszczani byli ludzie po przybyciu do obozu.

      Wyjazd do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu skłonił wszystkich do refleksji nad kruchością życia ludzkiego i okrucieństwem wojny.

     • III MIEJSCE DLA NASZYCH SZCZYPIORNISTEK

     • 6 listopada w Hali Widowiskowo-Sportowej w Bełchatowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Piłce Ręcznej Dziewcząt w ramach Licealiady. Uczennice naszej szkoły, po bardzo dobrych zawodach, zajęły ostatecznie 3 miejsce.

      Reprezentacja szkoły:

      - Walentyna Biarda – 4b

      - Alicja Kulesza – 4a

      - Aleksandra Komor – 4a

      - Michalina Dymińska – 4a

      - Maria Kryścińska – 4a

      - Marianna Lasoń – 3c

      - Oliwia Galoch – 2b

      - Oliwia Rozwandowicz – 4a

      - Maja Madej – 3a

      - Nadia Cieślak – 2e

      - Gabriela Piekarczyk – 2e

      - Emilia Sujewicz – 1c

      - Oliwia Krześniewska – 1g

      Gratulujemy!

     • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

     • 10 listopada odbyła się akademia z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość przygotowały klasy 1a i 1b z gościnnym udziałem Marii Stasiak, Zuzanny Rychlik, Karoliny Bednarek, Szymona Maszewskiego i Dominika Gajdy.

      Dziękujemy Panu Łukaszowi Politańskiemu i Panu Adamowi Chęcińskiemu za użyczenie mundurów.

      fot. Oliwia Wróbel, kl. 3d

     • WOKÓŁ LEKTURY..."CIERPIENIA MŁODEGO WERTERA"

     • 31 października odbyła się twórcza lekcja języka polskiego w klasie II b. Uczniowie podsumowali swoją wiedzę na temat powieści epistolarnej Johanna Wolfganga Goethego pt. Cierpienia młodego Wertera.

      Zajęcia były formą syntetyzowania wiedzy na temat Wertera i jego nieszczęśliwej miłości do Lotty. Poszczególni członkowie zespołów wcielili się w rolę redaktorów, których zadaniem było przygotowanie między innymi: reportażu, listu oraz felietonu na temat historii nieszczęśliwej miłości, w oparciu o znajomość treści lektury. Młodzież jednego z zespołów wcieliła się także w rolę psychologa, socjologa i filozofa i przeprowadziła dyskusję na temat: Czy każdy zakochany jest romantykiem? Z kolei inni przygotowali porady Jak ubrać się na romantyczną randkę, jak się na niej zachowywać, o czym rozmawiać? Na zakończenie lekcji członkowie ostatniego zespołu wcielili się w postacie redaktorów działu "Lektury dla zakochanych" i zaprezentowali recenzję na temat Cierpień młodego Wertera. Przedstawili i ocenili powieść przede wszystkim jako utwór o nieszczęśliwej miłości.

      Podczas tych zajęć uczniowie utrwalili treść lektury oraz doskonalili niełatwą sztukę prezentacji. Połączenie wiedzy, wyobraźni i twórczego myślenia pozwoliło każdemu na rozwinięcie pomysłowości oraz nabycie potrzebnych wiadomości i umiejętności w atrakcyjniejszy sposób.

      Plakaty, które powstały w czasie tworzenia poszczególnych wypowiedzi uczniów można obejrzeć w bibliotece szkolnej.

       I. Łacmańska