• ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSACH GEOGRAFICZNYCH

     • - "MAPA BEZ TAJEMNIC" - etap szkolny konkursu powiatowego odbędzie się 12 stycznia na 6. godzinie lekcyjnej. Chęć udziału należy zgłaszać do nauczycieli geografii do 5 stycznia.

      - POWIATOWY KONKURS FOTOGRAFICZNY "Bełchatów jakiego nie znacie ". Szczegółowe informacje u Pani L. Przybylskiej.

     • POMAGAMY POTRZEBUJĄCYM

     • Tuż przed świętami uczniowie z klasy Ib, IIf, IIIc, IVf stali się pomocnikami św. Mikołaja i przygotowali paczki bożonarodzeniowe dla podopiecznych z DPS-u. Dobro zawsze powraca, a Wasza wrażliwa dusza przyczynia się do czynienia dobra i niesienia bezinteresownej pomocy.

     • FILIP GRUCHOT W ETAPIE OKRĘGOWYM OLIMPIADY FILOZOFICZNEJ!

     • Uczeń klasy 1a Filip Gruchot wziął udział w XXXVI Olimpiadzie Filozoficznej i zakwalifikował się do etapu okręgowego, który odbędzie się 13.01.24 w Łodzi.

      Etap szkolny polegał na napisaniu pracy, temat zrealizowany przez Filipa brzmiał: Jaki jest cel zdobywania wiedzy i uprawiania filozofii? Zawody okręgowe składają się z części pisemnej i ustnej, zagadnienia dotyczyć będą wiedzy z zakresu dyscyplin filozoficznych, problemów filozoficznych oraz ogólnej wiedzy na temat historii, kultury i religii.

      Powodzenia! Trzymamy kciuki!

     • FINAŁ SZLACHETNEJ PACZKI

     • W tym roku nasza szkoła przystąpiła do Szlachetnej Paczki - jednego z największych programów społecznych w Polsce. Z internetowej bazy wybraliśmy trzyosobową rodzinę, poznaliśmy jej potrzeby i wspólnymi siłami przygotowaliśmy dary. Wśród nich znalazły się wersalka, kołdry i poduszka, pościel, ręczniki, artykuły chemiczne i spożywcze, ubranka dla dziecka, środki na zakup leków oraz drobne upominki dla członków rodziny. W tzw. Weekend Cudów dostarczyliśmy prezenty do magazynu, a stamtąd wolontariusze zawieźli je do potrzebujących.

      Dziękujemy wszystkim darczyńcom: uczniom, rodzicom, pracownikom liceum i osobom spoza społeczności szkolnej za wielki dar serca.

      Szczególne podziękowania kierujemy do klasy If, która przygotowała i przeprowadziła kiermasz świąteczny oraz do pani Beaty Danielczyk - koordynatorki akcji w szkole.

     • MAMY II MIEJSCE!

     • 7 grudnia 2023 r, w ZSP w Kleszczowie odbyły się VIII Jesienne Spotkania Młodych Krwiodawców pod patronatem Starosty Bełchatowskiego, których celem jest popularyzacja idei honorowego krwiodawstwa

      Podczas „Spotkań” młodzież ze szkół ponadpodstawowych wzięła udział w zawodach drużynowych, na które składały się konkurencje zręcznościowe, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej i test wiedzy o krwiodawstwie.

      Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Zofia Sztuk, Anna Szadkowska, Michał Rula i Hubert Pietrzyk wywalczyła w zawodach II miejsce.

      Gratulujemy!

     • SUKCES NASZYCH RECYTATOREK

     • 27 listopada w III LO odbyła się XXI edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Adama Mickiewicza. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie wyłonieni w eliminacjach szkolnych: Zuzanna Mastalerz z kl. 3a, Inga Grodzka z kl. 1f i Michał Kolanek z kl. 1a.

      W konkursie wzięło udział aż 42 uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Tym bardziej cieszy fakt, że wśród laureatów w kategorii: szkoły ponadpodstawowe znalazły się nasze uczennice. I miejsce zajęła Zuzanna Mastalerz, recytująca sonet „Widzenie się w gaju”. Wyróżnienie przyznano Indze Grodzkiej, która zaprezentowała balladę „Romantyczność”.

      Serdecznie gratulujemy!

     • MACIEJ PASIEK W ETAPIE OKRĘGOWYM OLIMPIADY WIEDZY O MEDIACH

     • Uczeń klasy 3b Maciej Pasiek wziął udział w X edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach. Etap szkolny polegał na napisaniu pracy na wybrany temat. Maciej zrealizował zagadnienie " TikTok - pożeracz czasu czy skarbnica wiedzy? Szanse i zagrożenia w korzystaniu z TikToka" i dostał się do etapu okręgowego, który polegał będzie na rozwiązaniu testu z zakresu wiedzy o mediach dawnych i współczesnych.

      Powodzenia! Trzymamy kciuki!

     • Z WIZYTĄ W TEATRZE LALEK „ARLEKIN”

     • W dniu 24 listopada uczniowie klas 1g i 2f obejrzeli spektakl „Włókniarki” w Teatrze Lalek „Arlekin” w Łodzi. Sztuka ta powstała na podstawie książki Marty Madejskiej „Aleja Włókniarek”, a jej adaptacji podjął się Tomasz Man. Młodzież dzięki przedstawieniu poznała losy łódzkich pracownic przemysłu włókienniczego. Spektakl ten okazał się specyficzny i emocjonujący, ponieważ napisana specjalnie do niego muzyka rockowa była grana na żywo. W sztuce słowo, śpiew i muzyka połączyły się w jedność, a treść wypływająca ze sztuki głęboko utkwiła w doznaniach i przemyśleniach młodzieży.

     • EUROWEEK - PRZYGODA I NAUKA W JEDNYM

     • W dniach 18.11-22.11.2023r. uczniowie z klas IIb i IIIc uczestniczyli w projekcie szkoleniowym EuroWeek - Szkoła Liderów. To specjalny obóz edukacyjny pozwalający młodym ludziom rozwinąć najbardziej cenione w chwili obecnej umiejętności społeczne: autoprezentacji oraz pracy w zespole. Uczniowie brali udział w zajęciach, w formie interaktywnych warsztatów prowadzonych w języku angielskim przez wolontariuszy z Kolumbii, Gruzji i Polinezji Francuskiej. Projekt odbywał się w Dusznikach Zdroju, w willi Jarzębina, w otoczeniu przepięknej przyrody. 

     • CO DALEJ, MATURZYSTO?

     • We wtorek 14 listopada podczas Akademickich Spotkań uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Bełchatowie uczestniczyli w wykładzie, którego tematem było: ,,Jak świadomie wybierać przyszłość akademicką?''

      Młodzież maturalna miała możliwość zapoznania się z sylwetkami aglomeracji akademickich oraz z kluczowymi elementami świadomego wyboru własnej ścieżki rozwoju.

      Tegoroczni maturzyści poznali również najchętniej wybierane kierunki kształcenia w ubiegłych latach oraz najefektywniejsze metody pozyskiwania informacji na temat dalszej edukacji.

      Merytorycznym partnerem Akademickich Spotkań jest Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie.

     • KONKURS RECYTATORSKI - ELIMINACJE SZKOLNE

     • W piątek 17 listopada 2023 r. po 4. godzinie lekcyjnej (11.25) w sali nr 30 odbędą się szkolne eliminacje do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Adama Mickiewicza.

      Zapraszamy zainteresowanych.

      Nauczyciele języka polskiego

     • UPOLUJ SWOJĄ KSIĄŻKĘ!

     • Ruszyła kolejna edycja akcji promującej czytelnictwo Czytaj PL, czyli 18 bestsellerów zupełnie za darmo przez cały listopad!

      Wykonaj 3 proste kroki:

      1. Pobierz darmową aplikację Woblink.

      2. Zeskanuj kod z plakatu.

      3. Czytaj/słuchaj za darmo do 30.11.2023 r.

       

      Oto lista książek, które możemy wybrać. Większość dostępna jest jako e-book i audiobook.

      1.The American Roommate Experiment – Elena Armas,

      2. Cztery tysiące tygodni. Czas na twoje życie – Oliver Burkeman,

      3. Polka w Korei. Jak się żyje w kraju K-popu, kimchi i Samsunga – Agnieszka Klessa-Shin,

      4. Kabalista – Remigiusz Mróz,

      5. Muchomory w cukrze – Marta Bijan,

      6. Wiatrołomy – Robert Małecki

      7. Jak płakać w miejscach publicznych – Emilia Dłużewska

      8. Wiem, co czujesz – Gabriela Gargaś

      9. Legendy i Latte – Travis Baldree

      10. Schronisko, które przestało istnieć – Sławek Gortych,

      11. Dom Oriona – Julia Fiedorczuk,

      12. Historia na śmierć i życie – Wojciech Tochman

      13. Niedźwiedź w objęciach smoka. Jak Rosja została młodszym bratem Chin – Michał Lubina

      14. Cmentarz Osobliwości, Paulina Hendel

      15. Motylek – Katarzyna Puzyńska,

      16. It Starts with Us – Colleen Hoover,

      17. Głusza – Anna Goc

      18. Heartstopper. Tom 4 – Alice Oseman, t.4

     • WYCIECZKA EDUKACYJNA DO OŚWIĘCIMIA

     • 10 listopada 2023 r. uczniowie klas 3a i 3c wzięli udział w wyjeździe do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Uczniowie pod opieką nauczycieli i przewodników-edukatorów zwiedzili obóz Auschwitz, w którym zobaczyli zdjęcia byłych więźniów, ich rzeczy osobiste, warunki, w jakich żyli. Uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądało codzienne, obozowe życie, a także gdzie i w jaki sposób więźniowie odbywali kary.

      Następnie uczniowie udali się do obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie zobaczyli rampę wyładowczą, ruiny komór gazowych i krematoriów oraz baraki, w których umieszczani byli ludzie po przybyciu do obozu.

      Wyjazd do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu skłonił wszystkich do refleksji nad kruchością życia ludzkiego i okrucieństwem wojny.