SZKOLNY KONKURS Z PIERWSZEJ POMOCY
"KNOCK, KNOCK... OTWÓRZ DRZWI DO SUKCESU!"
Z radością informujemy, iż od roku szkolnego 2023/2024 nasza szkoła we współpracy z Centrum Języków Obcych Piccadilly, będącego Członkiem Sieci TELC, oferuje Uczniom zdobycie dodatkowych, certyfikowanych kwalifikacji językowych z zakresu języka angielskiego na poziomie B2 (General English/Business English), umożliwiając podejście do egzaminu TELC na terenie naszej placówki.
Czym jest egzamin TELC?
TELC został opracowany i jest administrowany przez organizację non-profit WBT GmbH – późniejsze TELC GmbH, będącą członkiem Stowarzyszenia Europejskich Organizacji nadających certyfikaty językowe uznawane na arenie międzynarodowej w różnych poziomach znajomości języka.
Jak wygląda egzamin TELC?
Egzamin TELC składa się z części pisemnej oraz ustnej:
● Część pisemna: rozumienie tekstu czytanego, rozumienie tekstu słuchanego, elementy językowe;
● Część ustna to rozmowa w języku angielskim.
Chcesz się sprawdzić? Link do pobrania egzaminu poniżej:
https://www.telc.net/en/language-examinations/certificate-exams/english/telc-english-b1-b2/
Co daje egzamin TELC?
M.in.:
● jest powszechnie wymaganym standardem podczas rekrutacji na europejskie uczelnie.
● stanowi podstawę zaliczenia lektoratu bez konieczności uczęszczania na zajęcia i jest respektowany przez większość uczelni wyższych w Polsce.
● pozwala na zdobycie dodatkowych punktów przy rekrutacji na wybrane uczelnie wyższe.
Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z oficjalnymi informacjami na stronie: https://telc.net.pl/faq/.
Kiedy będą odbywać się egzaminy?
Egzaminy będą odbywać się w dwóch sesjach: zimowa (luty – zapisy będą prowadzone do 8.01.2024 r.) oraz letnia (czerwiec – zapisy prowadzone będą do 17.05.2024). Koszt egzaminu uzależniony jest od ilości osób chętnych. Informacji szczegółowych udziela Pani koordynator mgr Ewa Kaczka.
O PRAWIE CYWILNYM
16 października w naszej szkole, w ramach współpracy z Polskim Instytutem Notarialnym, odbyły się zajęcia wykładowo-warsztatowe dotyczące prawa cywilnego. Spotkanie poprowadziła nasza absolwentka – notariusz pani dr Marta Nowocień. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi pojęciami z prawa cywilnego, a w części warsztatowej rozwiązywali kazusy, wykorzystując wiedzę teoretyczną. Młodzież w sposób szczególny zainteresowana była dziedziczeniem, spadkami i rolą testamentu.
Były to pierwsze zajęcia w zaplanowanym cyklu. Następne będą dotyczyć doradztwa zawodowego.
Spotkanie zorganizowała pani Agata Bluszcz-Kiełbik - nauczyciel historii.
PROGRAM PROFILAKTYCZNY
10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Działając na rzecz zdrowia psychicznego młodych, II Liceum Ogólnokształcące przystąpiło w bieżącym roku szkolnym do ogólnopolskiego programu profilaktycznego "Godzina dla MŁODYCH GŁÓW". Program profilaktyczny ma na celu wsparcie dzieci i młodzieży, a także nauczycieli i nauczycielek w działaniach z obszaru profilaktyki zdrowia psychicznego. Jego zadaniem jest także wspieranie MŁODYCH GŁÓW przez zachęcenie do otwartej rozmowy o zdrowiu psychicznym. W ramach programu będziemy poruszać m.in. zagadnienia pierwszej pomocy psychologicznej, higieny cyfrowej i bezpieczeństwa w sieci.
WYBORY DO MŁODZIEŻOWEJ RADY MIEJSKIEJ
WARSZTATY GEOGRAFICZNE I INTEGRACJA NA GÓRZE KAMIEŃSK - klasy 2a, 2b, 2e i 3a.
- 11
"ZWOLNIENI Z TEORII"
29 września uczniowie klas 3c, 3d, 2c i 2f wzięli udział w spotkaniu z Ambasadorką Olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Celem Olimpiady jest rozwój praktycznych umiejętności z zakresu zarządzania projektami u młodych ludzi oraz inspiracja do aktywności społecznej.
Zadaniem uczestników jest zrealizowanie w grupach projektu społecznego zmieniającego na lepsze lokalne otoczenie. Każdy finalista otrzymuje międzynarodowy certyfikat rozpoznawalny i honorowany na całym świecie. Ambasadorka Olimpiady przedstawiła uczniom korzyści płynące z udziału w projekcie oraz przybliżyła zasady jego realizacji.
KWARTALNIK DLA MŁODZIEŻY
Zachęcamy do zapoznania się z wrześniowym wydaniem kwartalnika dla młodzieży "PRAWA AUTORSKIE I OCHRONA WIZERUNKU W INTERNECIE", w którym przeczytamy m.in. o konsekwencjach naruszania praw autorskich.
Kwartalnik dostępny pod linkiem: https://www.sc.org.pl/app/files/2023/09/kwartalnik-dla-mlodziezy-prawa-autorskie-i-ochrona-wizerunku-w-internecie-kwartal-iii.pdf?fbclid=IwAR0MxMa45J5CHH9F_ka3yN0SQJIUNR2aGkM2AlIrrnHrhkbWA0fAEFKig_w
POMOC W WYBORZE ŚCIEŻKI EDUKACYJNEJ
Zapraszamy uczniów, a w szczególności maturzystów, do korzystania z platformy https://edukacja.gov.pl/, przekazującej kompleksową wiedzę na temat oferty edukacyjnej w Polsce (szkół podstawowych, ponadpodstawowych i uczelni).
W ramach platformy działa WYSZUKIWARKA STUDIÓW, umożliwiająca poznanie oferty edukacyjnej wszystkich uczelni, publicznych i niepublicznych. Jest to bardzo istotne dla maturzystów, którzy przed wyborem przedmiotów maturalnych, będą mogli sprawdzić kryteria rekrutacji na wymarzone kierunki studiów.
UCZNIOWIE "KOCHANKA" W NIEMCZECH
- 17
Dwanaścioro naszych uczniów wzięło udział w wymianie młodzieży z Berchtesgadener Land – partnerskim powiatem Powiatu Bełchatowskiego. W dniach 16-21 września przebywali oni w malowniczej Bawarii - w uzdrowiskowej miejscowości Bad Reichenhall. Uczniowie mieszkali w domach swoich rówieśników. Była to doskonała okazja do szlifowania języków obcych, przede wszystkim niemieckiego, ale także angielskiego.
Na naszych uczniów czekało wiele atrakcji. Oprócz warsztatów z niemieckimi kolegami, sporo zwiedzali. Mieli okazję wjechć na szczyt Predigtstuhl (ok. 1600m) najstarszą kolejką linową na świecie. Odbyli także rejs po Jeziorze Królewskim oraz wędrówkę po Parku Narodowym Berchtesgaden, połączoną z lekcją plenerową na temat chronionych gatunków roślin i zwierząt. Młodzież była także w teatrze w Salzburgu, gdzie wzięla udział w warsztatach muzycznych. Odwiedziła także szkołę zawodową w Freilassing i odbyła przejażdżkę pociągiem po wrzosowiskach Airinger.
Pobyt w Niemczech zakończyła wspólna zabawa z niemieckimi rówieśnikami podczas wieczoru pożegnalnego.
NARODOWE CZYTANIE "NAD NIEMNEM"
Po raz kolejny nasze liceum dołączyło do Narodowego Czytania, akcji społecznej zainicjowanej w 2012 roku, której celem jest propagowanie klasyki literatury narodowej poprzez wspólne czytanie fragmentów dzieł pisarzy polskich. W tym roku czytaliśmy wspólnie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej – powieść, która została wybrana ze względu na 160. rocznicę powstania styczniowego. W akcji wzięły udział klasy 1a, 1b, 1g, 4a i 4f
HARMONOGRAM EGZAMINÓW POPRAWKOWYCH I KLASYFIKACYJNYCH
POPRAWKOWY EGZAMIN MATURALNY
22 sierpnia (wtorek) o godz. 9.00 w salach 30 i 31 odbędą się poprawkowe egzaminy maturalne.
Uwaga! Prosimy o stawienie się na egzamin o godz. 8.30.
Przypominamy zdającym o zabraniu ze sobą dokumentów tożsamości i wymaganych przyborów, zgodnych z listą CKE.
SZKOLNY ZESTAW PODRĘCZNIKÓW NA ROK SZKOLNY 2023/2024
WYDAWANIE ŚWIADECTW DOJRZAŁOŚCI
Świadectwa dojrzałości będą wydawane w dniu 7 lipca 2023 r. (piątek) według następującego harmonogramu:
- 11.15 - klasa 4a,
- 11.30 - klasa 4b,
- 11.45 -klasa 4c,
- 12.00 - klasa 4d,
- 12.15 -klasa 4e,
- 12.30 - klasa 4f,
- 12.45 - klasa 4g.
Świadectwa należy odebrać osobiście. Absolwenci, którzy nie mają takiej możliwości, muszą wystawić pisemne upoważnienie dla pełnoletniej osoby odbierającej świadectwo. Osoba taka musi mieć przy sobie dowód osobisty.
REKRUTACJA DO KLAS PIERWSZYCH
Szczegółowe terminy rekruacji znaleźć można na naszej stronie w zakładce Rekrutacja.
PORADNIK DLA MŁODZIEŻY NT. PRACY SEZONOWEJ
Stowarzyszenie Sursum Corda, któremu Powiat Bełchatowski powierzył realizację projektu w obszarze nieodpłatnej pomocy i edukacji prawnej, udostępnia kwartalnik - e-gazetkę pt.: „PODEJMOWANIE PRACY SEZONOWEJ”. Zachęcamy do zapoznania się z nią.
WARSZTATY GEOGRAFICZNE
Klasy 3f i 1a na warsztatach terenowych w Załęczańskim Parku Krajobrazowym.
2
KONCERT UTALENTOWANEGO UCZNIA
Dominik Gajda, uczeń klasy 1c, w ramach lekcji plastyki zaprezentował swoje umiejętności gry na pianinie, dając wspaniały koncert dla koleżanek i kolegów. Dominik zagrał kilka znanych utworów muzyki klasycznej oraz opowiedział o swojej dwuletniej przygodzie z instrumentem. Uczeń przekonywał, że muzyka to nie tylko nuty i dźwięki, ale także kryjące się za nimi emocje i historie, które powstają w głowie słuchacza.
TYDZIEŃ KONSTYTUCYJNY
5 czerwca, w ramach Tygodnia Konstytucyjnego, uczniowie klas z rozszerzonym programem nauczania wiedzy o społeczeństwie uczestniczyli w zajęciach o tematyce prawniczej. Przeprowadziła je pani adwokat dr Izabela Urbaniak-Mastalerz.
Podczas spotkania młodzież rozwiązywała kazusy, czyli problemy prawne rozstrzygane przez sąd. Pozwoliły one w przystępny sposób zrozumieć, że znajomość Konstytucji ma bezpośredni wpływ na codzienne życie każdego z nas.
Warsztaty były ciekawym źródłem wiedzy i uzmysłowiły uczniom, że warto być świadomym uczestnikiem życia publicznego.
1
Archiwum Aktualności