• O PRAWIE CYWILNYM

          • 16 października w naszej szkole, w ramach współpracy z Polskim Instytutem Notarialnym, odbyły się zajęcia wykładowo-warsztatowe dotyczące prawa cywilnego. Spotkanie poprowadziła nasza absolwentka – notariusz pani dr Marta Nowocień. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi pojęciami z prawa cywilnego, a w części warsztatowej rozwiązywali kazusy, wykorzystując wiedzę teoretyczną. Młodzież w sposób szczególny zainteresowana była dziedziczeniem, spadkami i rolą testamentu.

            Były to pierwsze zajęcia w zaplanowanym cyklu. Następne będą dotyczyć doradztwa zawodowego.

            Spotkanie zorganizowała pani Agata Bluszcz-Kiełbik - nauczyciel historii.

          • PROGRAM PROFILAKTYCZNY

          • 10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Działając na rzecz zdrowia psychicznego młodych, II Liceum Ogólnokształcące przystąpiło w bieżącym roku szkolnym do ogólnopolskiego programu profilaktycznego "Godzina dla MŁODYCH GŁÓW". Program profilaktyczny ma na celu wsparcie dzieci i młodzieży, a także nauczycieli i nauczycielek w działaniach z obszaru profilaktyki zdrowia psychicznego. Jego zadaniem jest także wspieranie MŁODYCH GŁÓW przez zachęcenie do otwartej rozmowy o zdrowiu psychicznym. W ramach programu będziemy poruszać m.in. zagadnienia pierwszej pomocy psychologicznej, higieny cyfrowej i bezpieczeństwa w sieci. 

          • "ZWOLNIENI Z TEORII"

          • 29 września uczniowie klas 3c, 3d, 2c i 2f wzięli udział w spotkaniu z Ambasadorką Olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Celem Olimpiady jest rozwój praktycznych umiejętności z zakresu zarządzania projektami u młodych ludzi oraz inspiracja do aktywności społecznej.

            Zadaniem uczestników jest zrealizowanie w grupach projektu społecznego zmieniającego na lepsze lokalne otoczenie. Każdy finalista otrzymuje międzynarodowy certyfikat rozpoznawalny i honorowany na całym świecie. Ambasadorka Olimpiady przedstawiła uczniom korzyści płynące z udziału w projekcie oraz przybliżyła zasady jego realizacji.

          • POMOC W WYBORZE ŚCIEŻKI EDUKACYJNEJ

          • Zapraszamy uczniów, a w szczególności maturzystów, do korzystania z platformy https://edukacja.gov.pl/, przekazującej kompleksową wiedzę na temat oferty edukacyjnej w Polsce (szkół podstawowych, ponadpodstawowych i uczelni).

            W ramach platformy działa WYSZUKIWARKA STUDIÓW, umożliwiająca poznanie oferty edukacyjnej wszystkich uczelni, publicznych i niepublicznych. Jest to bardzo istotne dla maturzystów, którzy przed wyborem przedmiotów maturalnych, będą mogli sprawdzić kryteria rekrutacji na wymarzone kierunki studiów.

          • UCZNIOWIE "KOCHANKA" W NIEMCZECH

          • Dwanaścioro naszych uczniów wzięło udział w wymianie młodzieży z Berchtesgadener Land – partnerskim powiatem Powiatu Bełchatowskiego. W dniach 16-21 września przebywali oni w malowniczej Bawarii - w uzdrowiskowej miejscowości Bad Reichenhall. Uczniowie mieszkali w domach swoich rówieśników. Była to doskonała okazja do szlifowania języków obcych, przede wszystkim niemieckiego, ale także angielskiego.

            Na naszych uczniów czekało wiele atrakcji. Oprócz warsztatów z niemieckimi kolegami, sporo zwiedzali. Mieli okazję wjechć na szczyt Predigtstuhl (ok. 1600m) najstarszą kolejką linową na świecie. Odbyli także rejs po Jeziorze Królewskim oraz wędrówkę po Parku Narodowym Berchtesgaden, połączoną z lekcją plenerową na temat chronionych gatunków roślin i zwierząt. Młodzież była także w teatrze w Salzburgu, gdzie wzięla udział w warsztatach muzycznych. Odwiedziła także szkołę zawodową w Freilassing i odbyła przejażdżkę pociągiem po wrzosowiskach Airinger.

            Pobyt w Niemczech zakończyła wspólna zabawa z niemieckimi rówieśnikami podczas wieczoru pożegnalnego.

          • NARODOWE CZYTANIE "NAD NIEMNEM"

          • Po raz kolejny nasze liceum dołączyło do Narodowego Czytania, akcji społecznej zainicjowanej w 2012 roku, której celem jest propagowanie klasyki literatury narodowej poprzez wspólne czytanie fragmentów dzieł pisarzy polskich. W tym roku czytaliśmy wspólnie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej – powieść, która została wybrana ze względu na 160. rocznicę powstania styczniowego. W akcji wzięły udział klasy 1a, 1b, 1g, 4a i 4f

          • POPRAWKOWY EGZAMIN MATURALNY

          •  

            22 sierpnia (wtorek) o godz. 9.00 w salach 30 i 31 odbędą się poprawkowe egzaminy maturalne.

            Uwaga! Prosimy o stawienie się na egzamin o godz. 8.30.

            Przypominamy zdającym o zabraniu ze sobą dokumentów tożsamości i wymaganych przyborów, zgodnych z listą CKE.

          • WYDAWANIE ŚWIADECTW DOJRZAŁOŚCI

          • Świadectwa dojrzałości będą wydawane w dniu 7 lipca 2023 r. (piątek) według następującego harmonogramu:

            - 11.15 - klasa 4a,

            - 11.30 - klasa 4b,

            - 11.45 -klasa 4c,

            - 12.00 - klasa 4d,

            - 12.15 -klasa 4e,

            - 12.30 - klasa 4f,

            - 12.45 - klasa 4g.

            Świadectwa należy odebrać osobiście. Absolwenci, którzy nie mają takiej możliwości, muszą wystawić pisemne upoważnienie dla pełnoletniej osoby odbierającej świadectwo. Osoba taka musi mieć przy sobie dowód osobisty.

          • KONCERT UTALENTOWANEGO UCZNIA

          • Dominik Gajda, uczeń klasy 1c, w ramach lekcji plastyki zaprezentował swoje umiejętności gry na pianinie, dając wspaniały koncert dla koleżanek i kolegów. Dominik zagrał kilka znanych utworów muzyki klasycznej oraz opowiedział o swojej dwuletniej przygodzie z instrumentem. Uczeń przekonywał, że muzyka to nie tylko nuty i dźwięki, ale także kryjące się za nimi emocje i historie, które powstają w głowie słuchacza.