• Z WIZYTĄ W SĄDZIE

     • 12 czerwca klasa 2a udała się z wizytą do Sądu Rejonowego w Bełchatowie. Z uczniami spotkał się przewodniczący II Wydziału Karnego – sędzia Bartosz Paszkiewicz, który opowiedział im o codziennej pracy sądu, procesie sądowym oraz znaczeniu prawa w społeczeństwie. Sędzia podkreślił wagę niezawisłości sądów i praworządności, a także opowiedział o karierze prawniczej i wyzwaniach, z jakimi się wiąże. Spotkanie to z pewnością poszerzyło horyzonty młodych ludzi i zainspirowało niektórych do dalszego zgłębiania wiedzy o prawie. Spotkanie zorganizowane przez nauczycielkę wiedzy o społeczeństwie Joannę Mądrzyk było cenną lekcją prawa i obywatelstwa.

     • REKRUTACJA DO RADY DZIECI I MŁODZIEŻY PRZY RZECZNIKU PRAW DZIECKA

     • 1 czerwca br. wystartowała rekrutacja do Rady Dzieci i Młodzieży, która stanie się organem eksperckim dla Rzecznika Praw Dziecka. Nabór potrwa do 15 czerwca.

      Przed Radą będzie wiele wyzwań. W szczególności: inicjowanie kampanii społecznych i projektów edukacyjnych, organizacja Kongresu Dzieci i Młodzieży, upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka i sposobach ich ochrony, w tym o zadaniach i uprawnieniach Rzeczniczki Praw Dziecka.

      Rada ma składać się z dziesięciu ekspertów lub ekspertek powoływanych spośród dzieci i młodzieży. Ekspertem bądź ekspertką może być osoba, która ukończyła 7 lat i nie ukończyła 18 lat na dzień zakończenia naboru i wykazuje się działalnością społeczną na rzecz ochrony praw dziecka adekwatną do posiadanego wieku i stopnia dojrzałości.

      Chętni powinni przesłać do Biura RPD w formie elektronicznej bądź pisemne zgłoszenie swojej kandydatury ze wskazaniem zasięgu swojej działalności, jej pionierskości oraz efektywności. Zgodę na kandydowanie i udział w pracach Rady musi wyrazić rodzic bądź opiekun prawny dziecka.

      Poniżej link do szczegółowych informacji na ten temat oraz formularzy zgłoszeniowych zamieszczonych na stronie internetowej RPD:

      https://brpd.gov.pl/2024/06/04/rusza-nabor-do-rady-dzieci-i-mlodziezy-przy-rzeczniczce-praw-dziecka/

     • GRATULUJEMY!

     • Pierwsze miejsce w powiecie i trzecie w półfinale wojewódzkim w siatkówce plażowej dziewcząt w ramach Licealiady.

      Reprezentacja szkoły:

      - Oliwia Galoch - 2b,

      - Dominika Bartkiewicz - 1f,

      - Iga Siewierska - 3c.

     • OBÓZ W ESTONII DLA DZIEWCZĄT

     • CyberWizards jest przedsięwzięciem skierowanym do dziewcząt ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych w wieku 13-16 lat, ceniących wyzwania w zakresie rozwiązywania zagadek, w tym z użyciem nowych technologii. Przedsięwzięcie polega na tym, że zaproszone kraje (w tym Polska) wysyłają swoje drużyny na obóz, który będzie miał miejsce w miejscowości Kehtna w Estonii.

      Aby wziąć udział w wydarzeniu, nie jest wymagane doświadczenie w zakresie cyberbezpieczeństwa lub programowania. Uczestniczki w trakcie kilkudniowego obozu poznają dziedzinę i zagadnienia cyberbezpieczeństwa poprzez praktyczne działania. Zajęcia podczas obozu prowadzone są w języku angielskim.

      Obóz odbędzie się w terminie 29.07-03.08.2024 r. w Kehtna w Estonii. Na koniec wyjazdu zaplanowano grę Capture the Flag (CTF), dającą możliwość rozwiązywania zadań związanych z cyberbezpieczeństwem.

      Warunki uczestnictwa w CyberWizards Summer Camp :

      • grupa 3-6 uczennic wraz z opiekunem (opiekunem grupy może być dowolna osoba dorosła nauczyciel, rodzic, inny opiekun, mówiąca po angielsku i w języku ojczystym swojej grupy).

      • obóz jest bezpłatny dla uczestników i opiekuna,

      • organizator zapewnia zakwaterowanie, wyżywienie, pokrywa koszty warsztatów i wszystkich pozostałych zajęć, nie pokrywa kosztów podróży.

      Po analizie przekazanych zgłoszeń, Ministerstwo Edukacji Narodowej wybierze jeden Zespół, który weźmie udział w obozie CyberWizards oraz otrzyma nagrodę w postaci biletów lotniczych do Estonii.

      Zespoły, które chciałyby wziąć udział w obozie CyberWizards, powinny przesłać do kuratoriów oświaty kilkuminutowy filmik (w języku angielskim) na temat roli, jaką odgrywają nowe technologie we współczesnym świecie, w tym ich wpływ na kluczowe zmiany na świecie (np. klimatyczne, czy w zakresie bezpieczeństwa).

      Do udziału w Konkursie można zgłaszać filmy jako pliki multimedialne w formatach: MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4 (H.264, H.265), WMV, AVI, MOV o maksymalnej rozdzielczości 1920 x 1080 na nośnikach: DVD, CD lub pamięci flash (karta, pendrive USB). Nośniki nie będą podlegały zwrotowi. Ze względu na zachowanie jakości obrazu zalecamy żeby rozdzielczość nie była mniejsza 1280 x 720.

      Wraz z filmem, opiekun drużyny powinien przekazać w formie oświadczenia zgodę na przetwarzanie danych uczestniczek (oraz swoją), a także wizerunku na potrzeby organizacji i udziału w CyberWizards InternationalCyber Camp. Przygotowane filmiki wraz ze zgodami należy przekazać do Łódzkiego Kuratora Oświaty do 14 czerwca br. na adres: ul. Więckowskiego 33, 90-734 Łódź. Decyduje data wpływu. Zgłoszenia, które wpłyną po terminie, nie będą rozpatrywane.

      Spośród nadesłanych zgłoszeń Kuratorium Oświaty w Łodzi wybierze jedną drużynę z naszego województwa, której kandydatura zostanie wraz z filmem i zgodami uczestniczek przekazana do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

      Wybór drużyny na terenie województwa odbędzie się przy udziale trzyosobowego zespołu wg poniższych kryteriów;

      • oryginalność i kreatywność prezentacji wybranego zagadnienia maks. 10 pkt;

      • pomysłowe wykorzystanie nowoczesnych technologii maks. 5 pkt;

      • współpraca zespołu (podział ról, wykorzystanie potencjału uczestniczek) maks. 5 pkt;

      • sposób realizacji zadania (wybór miejsca, dobór narzędzi, rekwizytów itd.) maks. 10 pkt.

      Wybór zwycięskiej drużyny odbędzie się na analogicznych zasadach jak na etapie kuratoryjnym trzyosobowy zespół składający się z dwóch pracowników Ministerstwa Edukacji Narodowej i jednego pracownika Ministerstwa Cyfryzacji wyłoni najlepsze uczestniczki wg tych samych kryteriów.

      Do 21 czerwca br. Ministerstwo Edukacji Narodowej wybierze zwycięską drużynę i przekaże informację o wyborze do kuratorów oświaty oraz do Ministerstwa Cyfryzacji.

     • SREBRNE WILKI DLA NASZYCH UCZNIÓW!

     • Projekt społeczny naszych uczniów „Więcej niż Pasja”, realizowany w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii”, znalazł się wśród najlepszych projektów województwa i został nagrodzony Srebrnym Wilkiem

      Podczas trwania projektu zespół w składzie:

      • Maciej Gajda,
      • Igor Bieniek,
      • Wiktor Kaźmierczak,
      • Konrad Wlazłowski,
      • Mateusz Wiliński
      • Krystian Raszewski

      pokazywał dzieciom i młodzieży, jak ważne jest odkrywanie talentów i rozwijanie zainteresowań, kształtując przy tym swoje kompetencje przyszłości, takie jak współpraca, innowacyjność, sprawczość i empatia.

      Dzięki zaangażowaniu chłopców, nasza szkoła znalazła się w Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii 2024, zajmując 53. miejsce na 458 wyróżnionych placówek.

      Projekt realizowany przez uczniów był wspierany przez nauczycieli: panią Sylwię Jankowską, panią wicedyrektor Marlenę Głowacką i panią Annę Żyszkiewicz-Dudek.

      Serdecznie gratulujemy!

     • SUKCES W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO

     • Nadia Czyżewska, Eliza Buder, Paulina Włódarczyk, Wiktoria Kołodziej (klasa 3c) oraz Dominik Gajda (klasa 2c) wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Języka Hiszpańskiego AMIGO. Miło nam poinformować, że nasi uczniowie uzyskali jedne z najlepszych wyników w Polsce, w związku z tym organizator konkursu wyróżnił ich nauczycielkę - panią Annę Gałązkiewicz.

      Serdecznie gratulujemy!

     • OLIWIER JARZECKI ZNÓW NAJLEPSZY W POLSCE!

     • Ogromnym sukcesem może pochwalić się uczeń klasy 2e - Oliwier Jarzecki. Po raz kolejny zajął najwyższe miejsce na podium w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w Kickboxingu w formule Low Kick, które odbyły się w dniach 18-19 maja w Starachowicach.

      Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne rozgrywki w tym sezonie.

     • SUKCES W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE JĘZYKA NIEMIECKIEGO

     • Miło nam poinformować, że Jan Rogala, uczeń klasy IVe, zajął IV miejsce w ogólnopolskim konkursie z języka niemieckiego "Weltschprachen Abitur". Warto nadmienić, że do konkursu przystąpiło 823 uczniów z całej Polski.

      Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

       

     • OLIWIER JARZECKI ZNÓW NA PODIUM!

     • Mamy przyjemność poinformować, że Oliwier Jarzecki z kl. 2e po raz kolejny odniósł ogromny sukces. W Mistrzostwa Polski K-1 Rules Juniorów i Seniorów, które odbyły się w ostatni weekend w Węgrowie, Oliwier wywalczył złoty medal.

      Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!

     • SUKCES W KONKURSIE GEOGRAFICZNYM

     • 22 kwietnia w ZSP w Kleszczowie odbyła się I edycja „Regionalnego turnieju GeoGuessr”, który został objęty patronatem Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.

      Zadaniem uczestników było jak najdokładniejsze odgadnięcie swojego położenia na podstawie obrazów z Google Street View w geograficznej grze komputerowej.

      Wśród zwycięzców znalazł się nasz uczeń - Patryk Borowski z kl. IId, który zajął II miejsce.

      Gratulujemy!

     • WYCIECZKA DO DREZNA

     • 1. dzień: zwiedzanie zamku Czocha w Suchej, zakwaterowanie i spacer po Szklarskiej Porębie.

      2. dzień - Szwajcaria Saksońska - Park Narodowy Bastei, Twierdza Königstein.

      3. dzień - zwiedzanie Drezna.

     • SUKCES MICHAŁA RULI

     • Michał Rula z kl. IIIc zajął II miejsce w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.

      Serdecznie gratulujemy!

     • SUKCES W TURNIEJU POŻARNICZYM

     • 12 kwietnia odbyły się eliminacje miejskie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej i Ekologicznej „Młodzież zapobiega pożarom i chroni środowisko”, zorganizowane przez Zarząd Oddziału Miejskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP przy współpracy Urzędu Miasta Bełchatów oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bełchatowie. Uczniowie z bełchatowskich szkół rozwiązywali test i odpowiadali na pytania dotyczące ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska naturalnego.

      Reprezentujący naszą szkołę chłopcy z kl. IIIc wypadli w eliminacjach bardzo dobrze - Wojciech Grzelak zajął V miejsce, a Michał Rula - II miejsce, awansując tym samym do etapu powiatowego.

      Gratulujemy!