• KONIEC JEST ZAWSZE POCZĄTKIEM NOWEGO...

     • Ze wzruszeniem pożegnaliśmy kolejny rocznik wspaniałych, młodych ludzi. Uczniowie siedmiu klas maturalnych zakończyli jeden z etapów swjego życia.

      Podczas uroczystej akademii 15 uczniów otrzymało świadectwa z wyróżnieniem (średnia ocen 4,75 i powyżej). W tym wyjątkowym dniu towarzyszyli im rodzice, którzy z rąk pani dyrektor Anity Szymczyk -Trawińskiej i pani wicedyrektor Marleny Głowackiej odebrali listy gratulacyjne.

      Nagrody otrzymało również 10 uczniów ze średnią ocen powyżej 4,5 oraz 38 uczniów, którzy przez cztery lata liceum reprezentowali naszą szkołę w poczcie sztandarowym, konkursach i olimpiadach przedmiotowych oraz w zawodach sportowych.

      Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców i Społecznej Akademii Nauk za ufundowanie nagród.

      Wszystkich uczniom klas czwartych gratulujemy wyników i życzymy połamania piór podczas egzaminów maturalnych.

      Fotorelacja - Oliwia Wróbel, kl. 2d

     • SUKCES W MISTRZOSTWACH PIERWSZEJ POMOCY

     • Drużyna z naszej szkoły wywalczyła II miejsce w Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża.

      Uczennice z klas pierwszych: Idalia Ugorska, Julia Kołodziej, Natalia Trawińska, Adrianna Kałużyńska i Lena Juśkiewicz nie tylko wykazały się wiedzą teoretyczną podczas testu, ale także doskonale poradziły sobie w praktyce, podczas sytuacji wymagających interwencji ratowników.

      Serdecznie gratulujemy!

     • KONKURS FOTOGRAFICZNY ROZSTRZYGNIĘTY!

     • Z okazji Dnia Ziemi, w szkole został przeprowadzony konkurs fotograficzny „Walka przyrody o swoje miejsce na Ziemi”.

      Wyniki konkursu:

      I miejsce (oceny celujące z geografii, chemii i biologii)

      - Marta Kardas, kl. 1f

      - Aleksandra Papuga, kl. 2d

      - Natalia Pabich, kl. 1a

      - Sara Wiewiórowska, kl. 2c

      II miejsce (oceny celujące z dwóch wybranych przedmiotów spośród: geografii, chemii i biologii)

      - Natalia Foltyn, kl. 2d

      - Eliza Nowatkowska, kl. 1a

      - Norbert Świderek, kl. 3 d

      - Maja Fidala, kl. 2c

      III miejsce (ocena celująca z geografii, chemii lub biologii)

      - Iga Kołodziejczyk, kl. 1b

      - Nikola Kubiak, kl. 4f

      - Anna Kaczmarek, kl. 4f

      - Zofia Mizera, kl. 2d

      - Alicja Bukowy, kl. 1f

      Wyróżnienia (ocena bardzo dobra z geografii, chemii lub biologii):

      - Błażej Owczarek, kl. 1a

      - Anna Szadkowska, kl. 2c

      - Aleksandra Bartnicka, kl. 2c

      - Tatiana Kowalczyk, kl. 1f

      - Martyna Dyła, kl. 4b

      - Oliwia Dwojewska, kl. 2c

      Gratulujemy!

      Nagrodzone prace można oglądać na korytarzu na II piętrze.

     • ​​​​​​​ O HISTORII NA NARODOWYM

     •  

       

       

      14 kwietnia młodzież z naszej szkoły uczestniczyła w Kongresie Pamięci Narodowej, który odbywał się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Imprezę przygotował Instytut Pamięci Narodowej, który skierował do nas specjalne zaproszenie, bez ponoszenia kosztów. Uczniowie uczestniczyli w wykładach i warsztatach dotyczących bohaterów, w tym żołnierzy niezłomnych. Zapoznali się z nowymi technologiami wykorzystywanymi do nauki historii. Dodatkowym punktem wycieczki było zwiedzanie byłego więzienia "Strzelecka 8". Przebywali tam więźniowie polityczni przesłuchiwani przez Urząd Bezpieczeństwa do 1948 r.

      Opiekunami wycieczki były pani Agata Bluszcz-Kiełbik i pani Sylwia Jankowska.

     • DNI OTWARTE SZKOŁY

     • fot. Oliwia Wróbel, kl. 2d.

      W dniach 17-19 kwietnia, podczas Dni Otwartych, gościliśmy w naszej szkole ósmoklasistów ze szkół podstawowych z powiatu bełchatowskiego.

     • SUKCES UCZENNIC Z KLASY 2B W KONKURSIE OGÓLNOPOLSKIM   

     • Uczennice klasy 2b Maja Grzejdziak i Nikola Ścigalska  zdobyły wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie realizowanym w ramach programu Promocja Czytelnictwa 2022 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na interpretację graficzną wiersza M. Konopnickiej w Roku Marii Konopnickiej ustanowionym przez Sejm RP - kategoria prezentacja multimedialna.

      Gratulujemy sukcesu!

       

     • PODSUMOWANIE SZKOLNYCH KONKURSÓW MATEMATYCZNYCH

     • Poprzedni miesiąc mijał w II LO pod znakiem potyczek z matematyką. 14 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Liczby π. Tego dnia rozegrane zostały Szkolne Drużynowe Zawody Matematyczne „Odkrywcy zagadek liczby π”. Uczniowie dobrani w trzyosobowe zespoły mieli za zadanie odszukać rozmieszczone na terenie szkoły różne zadania związane z liczbą π i jak najszybciej przekazać nauczycielowi dokładne rozwiązanie.

      W tych rozgrywkach zwyciężyła drużyna z klasy IV D w składzie: Igor Kierasiński, Maciej Konrad i Marcel Szymański.

      W tym roku odbyła się też druga edycja Szkolnego Konkursu Plastycznego „Taka ładna matematyka”, w którym uczniowie mieli możliwość przedstawić swoje artystyczne wizje obiektów i problemów matematycznych. Prace zgłoszone do konkursu były bardzo interesujące i prezentowały bardzo ciekawe oraz różnorodne zagadnienia.

      Laureatami tego konkursu zostali:

      1. Maja Fidala (kl. II C)

      2. Weronika Dziedziczak (kl. III C)

      3. Oliwia Owczarek (kl. III C)

      Przyznano również trzy wyróżnienia dla Aleksandry Kwiecień (kl. IV D), Zofii Mizery (kl. II D) oraz Martyny Olbrych (kl. IV F)

      W dniu 3 kwietnia do rywalizacji przystąpili uczniowie klas maturalnych. Tego dnia odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny „Sprawdź się przed maturą”. Uczestnicy zmierzyli się z zadaniami typu maturalnego.

      W tych rozgrywkach najlepsze wyniki uzyskali:

      1. Marta Rogut (kl. IV C)

      2. Dominik Kurzydlak (kl. IV D)

      3. Damian Kwaśniewski (kl. IV E).

      Uroczyste podsumowanie tych zmagań miało miejsce 5 kwietnia 2023r. Pani dyrektor Anita Szymczyk-Trawińska wręczyła zwycięzcom i wyróżnionym pamiątkowe dyplomy. Dodatkowo nagrodzeni otrzymają oceny z matematyki.

      Gratulujemy laureatom i zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w konkursach matematycznych w przyszłym roku szkolnym!

     • KONKURS FOTOGRAFICZNY

     • Z okazji Dnia Ziemi, obchodzonego 22 kwietnia, zachęcamy uczniów do wzięcia udziału w szkolnym konkursie fotograficznym „Walka przyrody o swoje miejsce na Ziemi”.

      Prace można składać do 12 kwietnia.

      Dla laureatów przewidziano atrakcyjne nagrody - oceny celujące/bardzo dobre z geografii, chemii i biologii.

      Szczegóły w Regulaminie (docx, 45 kB)

     • PODSUMOWANIE TYGODNIA ZDROWIA

     • W dniach 20-24 marca już po raz czternasty w naszej szkole odbył się Tydzień Zdrowia.

      W poniedziałek młodzież uczestniczyła w zajęciach „Zostań dawcą szpiku – pomagamy osobom z chorobami nowotworowymi”, prowadzonych przez panią Monikę Czarnecką. Na przerwach uczniowie mogli zmierzyć sobie ciśnienie krwi i tętno.

      We wtorek część klas wybrała się do kina na projekcję filmu „Zadra”, połączoną z prelekcją na temat hejtu. Uczniowie, którzy pozostali w szkole włączyli się w zabawę „W pogoni za zdrowiem”, której finałem było rozwiązywanie testu na temat zdrowego trybu życia.

      Środa upłynęła pod hasłem zdrowia psychicznego. Pani psycholog Monika Jasiulak przeprowadziła warsztaty „Budowanie prawidłowych relacji społecznych – profilaktyka agresji i przemocy”. W tym dniu odbyły się także konsultacje połączone z badaniem przesiewowym w kierunku zaburzenia depresyjnego.

      W czwartek uczniowie uczestniczyli w warsztatach „Jak budować pewność siebie. O treningu personalnym i odżywianiu”, które przeprowadziła pani Jolanta Beśka - dietetyk i trener personalny ze Studia Maximum w Bełchatowie. O tym, że w sztuki walki to świetny sposób spędzania wolnego czasu pokazały zajęcia z udziałem przedstawiciela Bełchatowskiego Klubu Aikido Samuraj oraz przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie.

      W piątek młodzież uczestniczyła z spotkaniu z panią Beatą Stępień (Zdrovital) na temat: „Węglowodany i Fast Food – ich zdrowe zamienniki”. Uczniowie klasy IIIf przygotowali zdrowy poczęstunek. Królowały kolorowe sałatki pełne witamin oraz musy owocowe. Chętnych do degustacji nie brakowało.

     • KONKURS PLASTYCZNY ROZSTRZYGNIĘTY!

     • W Szkolnym Konkursie Plastycznym "Malować jak Vincent", inspirowanym twórczością van Gogha nagrodzono następujące prace:

      I miejsce – Amelia Drozdowska z kl. If

      II miejsce – Wiktoria Jóźwik z kl. 1f

      III miejsce – Alicja Retkiewicz z kl. 1e

      Wyróżnienia:

      Aleksandra Kaczorowska z kl. 1a

      Ernestyna Mastalerz z kl. 1a

      Gratulujemy!

     • CZYJA ZGUBA?

     • Przed naszą szkołą od dłuższego czasu stoją dwa rowery, których zdjęcia zamieszczamy. Prosimy właścicieli o zgłoszenie się do kierownika gospodarczego (pokój nr 2).

      Jeśli do 30 IV nie znajdą się właściciele, rowery zostaną przekazane do Biura Rzeczy Znalezionych w Starostwie Powiatowym.

     • WYKŁADY GEOGRAFICZNE

     • 21 marca klasy drugie, trzecie i czwarte z rozszerzoną geografią wzięły udział w wykładach prowadzonych przez wykładowców Uniwersytetu Łódzkiego Wydziału Nauk Geograficznych w ramach Festiwalu Nauki Techniki i Sztuki w Łodzi.

     • I POWIATOWY KONKURS TEATRU JEDNEGO AKTORA

     • W dniu 22 marca w naszej szkole odbył się I Powiatowy Konkurs Teatru Jednego Aktora. Do prezentacji swoich monodramów przystąpili uczniowie z trzech szkół: ZSP nr 2, III LO i oczywiście z naszego liceum. Konkurencja odbyła się na wysokim poziomie artystycznym. Młodzież musiała poprzez słowo, ruch, gestykulację i mimikę przekazać publiczności i jury swoje umiejętności aktorskie. Do tych wszystkich elementów, tak ważnych w prezentacjach, doszły jeszcze choreografia i wykorzystane elementy scenografii.

      Laureatami konkursu zostali:

      1. Jarosław Kwiatkowski z ZSP nr 2 w Bełchatowie,

      2. ZUZANNA HORBANOWICZ z II LO im. J. Kochanowskiego

      3. Natalia Rabenda z Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza.

      Nagrody dla zwycięzców zostały wręczone przez Starostę Bełchatowskiego panią Dorotę Pędziwiatr oraz panią dyrektor Anitę Szymczyk-Trawińską.

      Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

     • ZAGROŻENIE DEPRESJĄ

     • Według danych Ministerstwa Zdrowia osoby młode należą do grupy o wysokim ryzyku zachorowania na depresję. Sprawdź czy nie jesteś nią zagrożony. W ramach Tygodnia Zdrowia psycholog oraz pedagog szkolny zapraszają uczniów na konsultacje połączone z badaniem przesiewowym w kierunku zaburzenia depresyjnego.

      Termin: 22-24.03.2023 r.

      Gdzie: gabinet psychologa oraz gabinet pedagoga szkolnego.

      Zapraszamy!

     • VIII OGÓLNOPOLSKI KONKURS "Z KALIGRAFIĄ NA CO DZIEŃ..."

     • 17 marca 2023r. uczniowie klasy Ib brali udział w VIII Ogólnopolskim Konkursie "Z kaligrafią na co dzień..."

      Zadaniem uczestników konkursu było przepisanie krótkiego tekstu literackiego. Jury oceniając prace będzie brało pod uwagę ogólne wrażenie estetyczne, kształt i proporcje liter, prawidłowość połączeń, czytelność pisma, a także organizację przestrzenną tekstu.

      Młodzież mogła popisać się zdolnościami kaligraficznymi i pięknym charakterem pisma.

      Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 1 czerwca 2023r.

      Za wszystkich uczestników konkursu trzymamy kciuki:)

     • BIOCHEMICZNE POTYCZKI

     • Wiedzę z zakresu chemii organicznej i biologii mogli sprawdzić uczniowie szkół ponadpodstawowych podczas XIII Powiatowego Konkursu „Biochemiczne potyczki”, zorganizowanego przez naszą szkołę.

      Wśród laureatów konkursu znalazły się nasze dwie uczennice:

      II miejsce - Natalia Sałacińska (kl. 4g)

      III miejsce - Julia Ambrozik (kl. 4c).

      Gratulujemy!

     • POMOC PRAWNA

     • Powiat Bełchatowski powierzył Stowarzyszeniu Sursum Corda ("w górę serca") realizację projektu w obszarze nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i nieodpłatnej mediacji oraz edukacji prawnej.

      Celem jest zapewnienie powszechnego dostępu do darmowej pomocy, świadczonej w wyznaczonych punktach przez prawników, doradców obywatelskich i mediatorów, wsparcie mieszkańców (w tym młodzieży) w radzeniu sobie z różnymi trudnymi sytuacjami życiowymi i formalnymi, a także podniesienie świadomości prawnej i obywatelskiej poprzez różnorodne działania edukacyjne.

      W ramach działań edukacyjnych dostępny jest NIEODPŁATNIE kwartalnik - e-gazetka prawną, pt.: „ZAKUPY I SPRZEDAŻ W INTERNECIE" (z opcją wydruku)

      do pobrania:

      https://drive.google.com/.../1bzsvyp5IiNoMrXnuJ4s.../view...)

      Szczegółowe informacje o zakresie i zasadach korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego znaleźć można na stronie internetowej: https://www.sc.org.pl/.../nasze.../powiat-belchatowski-2023/

     • KOLEJNE SUKCESY W KONKURSACH POWIATOWYCH

     • 15 marca odbyło się podsumowanie konkursów organizowanych przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Bełchatowie pod patronatem Starosty Bełchatowskiego Doroty Pędziwiatr. Wśród nagrodzonych znalazły się nasze uczennice.

      W Powiatowym Konkursie Piosenki Anglojęzycznej „Top of the Pops” II miejsce zajęła Zuzanna Rychlik (kl. 3b).

      W XVIII Powiatowym Konkursie Poetyckim „Moje pierwsze strofy” uznanie komisji znalazły piękne wiersze Hanny Kędziak (kl. 4g), która zajęła I miejsce oraz Anny Kaczmarek (kl. 4f), zdobywczyni wyróżnienia.

      Serdecznie gratulujemy!